17 листопада 2022 року в Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука відбулися урочистості, присвячені 140-річчю від дня народження засновника школи українського монументалізму Михайла Бойчука. Розпочалися вони… в бомбосховищі академії. Того дня путінська Росія завдала нової серії масованих повітряних ударів по українських містах, у тому числі й по столиці. Повітряна тривога в місті тривала три години. Над Києвом за цей час силами української ППО було збито дві ворожих крилаті ракети і п’ять дронів-камікадзе.

За любов до України московські шовіністи переслідували Михайла Бойчука все життя, зрештою у 1937 році розстріляли в Києві у підвалах НКВД. Вони боялися його навіть після смерті: знищували роботи, ганьбили чесне ім’я, витоптувати з пам’яті нащадків саму згадку про художника. Це була складова тотальної війни совєтської імперії проти української ідентичності. Нині, через 85 років після смерті Бойчука, уже путінські рашисти продовжують ту війну і проти Михайла Бойчука, і проти незалежної України. Та за підтримки цивілізованого світу Україна обов’язково переможе в цій війні за свободу, яка закінчиться остаточним розпадом варварської агресивної Росії.

З нагоди урочистостей до академії завітали міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, голова Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти Ольга Россошанська, керівник експертної групи з мистецької освіти Директорату культури та мистецтв Міністерства культури та інформаційної політики України Тетяна Колос, голова Національної спілки художників України Костянтин Чернявський, для яких ректор академії Олена Осадча провела екскурсію виставковими залами навчального закладу, де одночасно експонувалося сім виставок викладачів та студентів різних спеціалізацій.

Відтак в актовій залі академії Олександр Ткаченко привітав колектив і студентство зі святом. Однак уже лунала повітряна тривога, тож міністр попросив усіх присутніх спуститися в укриття. Здавалося б, усе пішло не за планом, проте урочиста частина продовжилася в укритті, де запанувала невимушена жива атмосфера. До свята з привітаннями доєдналися ректор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії Української греко-католицької церкви отець Петро Жук, провідний співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського Національної академії наук України, професор історії мистецтва Київської православної богословської академії, професор історії культури Українського вільного університету в Мюнхені Дмитро Степовик, віце-президент Національної академії мистецтв України, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, заслужений працівник культури України Юрій Вакуленко, віце-президент Національної академії мистецтв України, відомий кінорежисер, культурно-громадський діяч, заслужений артист України Олександр Санін, академік-секретар відділення синтезу пластичних мистецтв Національної академії мистецтв України, член Національної академії мистецтв України, доктор технічних наук, професор, заслужений працівник освіти України, колишній ректор КДІДПМД імені Михайла Бойчука Микола Яковлєв, начальник відділу культури Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Діана Маринич і багато інших поважних гостей. Усі науково-педагогічні працівники та співробітники отримали відзнаки як від академії, так і від Київської міської державної адміністрації, Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Національної академії мистецтв України, Національної спілки художників України, Національної академії педагогічних наук України, Української православної церкви Київського патріархату.

Після урочистостей розпочалося пленарне засідання Міжнародної науково-практичної конференції «Михайло Бойчук: місія і візія». З доповідями виступили професор кафедри теорії та історії мистецтв Харківської державної академії дизайну і мистецтв, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор Людмила Соколюк, професор кафедри теорії та історії мистецтва, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Ярослав Кравченко, провідний співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, професор історії мистецтва Київської православної богословської академії, професор історії культури Українського вільного університету в Мюнхені Дмитро Степовик, старший науковий співробітник Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тамара Бойко, ректор Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, кандидат мистецтвознавства, доцент Олена Осадча, проректор з наукової і міжнародної діяльності КДАДПМД імені Михайла Бойчука, доктор мистецтвознавства Марина Юр, професор кафедри рисунка КДАДПМД імені Михайла Бойчука, народний художник України, дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України Володимир Прядка, в. о. завідувача кафедри графічного дизайну КДАДПМД імені Михайла Бойчука, доктор історичних наук Інна Петрова, завідувач кафедри художньої кераміки, декоративної скульптури, дерева та металу КДАДПМД імені Михайла Бойчука, кандидат мистецтвознавства, доцент Володимир Хижинський.

І хоча наприкінці пленарного засідання в приміщеннях академії розпочалося стабілізаційне відключення електроенергії і зникло світло, конференція при свічках і ліхтарях продовжила свою роботу в секціях за такими напрямами: «Постать Михайла Бойчука в контексті українського культуроцентризму» (секція 1), «Мистецька освіта: національний і європейський вектори» (секція 2), «Феномен бойчукізму в сучасному науковому дискурсі» (секція 3).

Дякуємо гостям, учасникам та організаторам заходів, присвячених 140-річчю від дня народження Михайла Бойчука, за вашу стійкість, витримку і цікаві доповіді! Усі матеріали конференції буде опубліковано у фаховому збірнику «Бойчуківські студії».

На завершення не можемо не процитувати привітання від професора кафедри теорії та історії мистецтв Харківської державної академії дизайну і мистецтв, член-кореспондента Національної академії мистецтв України, доктора мистецтвознавства, професора Людмили Соколюк: «Шановні колеги, дорогі друзі! У цей надзвичайно тривожний для нашої України час, коли російський агресор пішов на нас війною, намагаючись влаштувати черговий геноцид українського народу, знищує нашу інфраструктуру, позбавляючи нас світла і примушуючи здаватися, наша культура мужньо тримає свій фронт. Цей ворог ще в 1937 році фізично знищив українського генія, яким був наш мистець Михайло Бойчук і чиє ім’я нині носить ваша академія. Міжнародна конференція, присвячена 140-річчю від дня народження Михайла Бойчука, – це достойна відповідь агресору сьогодні в боротьбі за нашу свободу».

 

Олена ОСАДЧА,
ректор КДАДПМД ім. Михайла Бойчука,
кандидат мистецтвознавства, доцент