ІСТОРІЯ АКАДЕМІЇ ТА ОСНОВНІ ПЕДАГОГІЧНІ ПРИНЦИПИ

Історія Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука бере свій початок у 1938 році, коли експериментальні майстерні народної творчості при Українському управлінні в справах мистецтв при Раді народних комісарів Української Соціалістичної Радянської Республіки постановою РНК УСРР від 08 квітня 1938 року № 471 було реорганізовано в школу майстрів народної творчості для підготовки інструкторів керамічної, ткацько-гобеленної, декоративно-розписної та вишивальної промисловості. Майстерні було підпорядковано безпосередньо Управлінню у справах мистецтв при РНК УСРР. Наказом від 13 березня 1944 року № 1 школу майстрів народної творчості реорганізовано в Київське художньо-промислове училище, у 1956 року заклад перейменовано на Київське училище прикладного мистецтва. Із 20 лютого 1964 року (наказ № 19) училище перейменовано на Київський художньо-промисловий технікум (КХПТ). Основне завдання, яке стояло перед засновниками Київського художньо-промислового технікуму, – розвиток українських народних традицій та підготовка кадрів для різних культурних галузей народного господарства.

Рішення про утворення Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука (КДІДПМД ім. М. Бойчука) ухвалено постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1999 року № 1882. Наказом Міністерства освіти і науки України від 04 липня 2018 року № 748 Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука перейменовано на Київську державну академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука (КДАДПМД ім. М. Бойчука). Відповідно до спільного листа Міністерства освіти і науки України та Міністерства культури України від 17 грудня 2019 року № 170 КДАДПМД ім. М. Бойчука передано до сфери управління Мінкультури.

Ім’я видатного українського художника-монументаліста, авангардиста-новатора, педагога-реформатора, представника Розстріляного відродження Михайла Бойчука академії присвоєно з ініціативи доцента кафедри мистецтва текстилю, вишивки і костюма Василя Андріяшка.

Наразі навчання в Академії базується на трьох основних принципах: на вивченні національної культурно-духовної спадщини, розвиткові композиційного та аналітичного мислення у студентів та на універсалізмі, який ґрунтується на синтезі мистецтв та передбачає оволодіння різноманітними техніками і технологіями. Ці методичні принципи продовжують традиції педагогічних засад, започаткованих Михайлом Бойчуком у першій третині  XX століття. Мета його творчого та педагогічного методів полягала у створенні нового, національного за духом українського стилю та утвердження основ ідентичності українського мистецтва.

До заснування та розвитку Академії причетні видатні діячі культури та мистецтва: народний художник України, перший лауреат премії імені Катерини Білокур, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Марфа Тимченко, народні художники України Марія Приймаченко, Дмитро Головко, Людмила Жоголь, Сергій Нечипоренко, Сергій Колос, художник-бойчукіст Микола Рокицький, заслужені майстри народної творчості України Іван Скицюк, Іван Гончар, Тетяна Пата, Поліна Глущенко, майстри народного мистецтва України Наталка Вовк, Параска Власенко, Олександра Кулик, Олександра Грядунова.

Видатні діячі культури та мистецтва, причетні до заснування та розвитку Академії

Серед випускників закладу – народні художники України Іван Зарицкий, Петро Печерний, Олександр Миловзоров, Василь Лопата, Микола Грох, заслужені художники України Віталій Сівко, Надія Грибань, Надія та Валерій Протор’єви, Микола Баландюк, Олександр Олійник, заслужені діячі мистецтв України Валентина Трегубова, Олена Владимирова, Валентин Сергєєв, Василь Щербак, Микола Шелест та багато інших.

Випускники Академії

В Академії сформувався потужний науково-педагогічний колектив. Тут працюють лауреати Національної премії імені Т. Шевченка, народні та заслужені художники України, заслужені діячі мистецтв України, знані мистці, члени творчих спілок, які своєю наполегливою працею пропагують мистецтво в Україні та за її межами. В Академії навчаються студенти з усіх регіонів України, зокрема з окупованих Криму і Донбасу. Вони є активними учасниками та переможцями багатьох всеукраїнських та міжнародних мистецьких конкурсів, поповнюють ряди членів творчих спілок України.

Підготовку фахівців здійснюють два факультети:

У  складі факультетів діє дев’ять кафедр:

- на факультеті декоративно-прикладного мистецтва: (1) художньої кераміки, дерева, скульптури та металу, (2) монументально-декоративного та сакрального мистецтва, (3) мистецтва текстилю, вишивки та костюма  – випускові кафедри та (4) живопису (базова кафедра).

- на факультеті дизайну: (1) графічного дизайну, (2) дизайну середовища (3) промислового дизайну та комп’ютерних технологій – випускові кафедри; (4) рисунка, (5) теоретичних дисциплін та професійної освіти – базові кафедри.