18 травня Україна і світ відзначають День вишиванки, яка в культурі українців є символом віковічних традицій, що віддзеркалюють їхнє світорозуміння, світосприйняття, ментальність, мислення, вірування,  пам’ять роду, зв’язок поколінь, гармонію з природою тощо. Ще у давніх збережених пам’ятках, які свідчать про особливості вишивки та крою сорочок, бачимо як у мові орнаменту кодувалися значення та символи часу, буття людини. Їх розкодування сучасними дослідниками народної творчості показало глибину осягнення і світорозуміння наших предків, до цих знань звертаємося сьогодні і ми, пропагуючи різні художні практики, ремесла, майстер-класи.

Викладачки кафедри мистецтва текстилю, вишивки та костюма кандидатка мистецтвознавства, доцентка, членкиня  Національної спілки майстрів народного мистецтва України Валентина Костюкова та старша викладачка, головний художник серіалу «І будуть люди» (створювала ескізи та образи для героїв) Ірина Жураковська, студенти Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука в рамках Ювілейної виставки з нагоди 85-річчя Академії в виставковому залі Національної спілки художників України провели майстер-клас «Лялька-мотанка» для широкого кола осіб. Талановиті майстрині цікаво розповідали і презентували традицію виготовлення ляльки-мотанки, послідовно показували і допомагали в опануванні цього мистецтва, використовуючи натуральні матеріали  та дотримуючись автентичної технології. Відвідувачі, які завітали до виставкових залів, брали участь у майстер-класі, а також надихалися експозиціями художніх творів та ремесел бойчуківців на виставці. Майстер-клас супроводжувався  розповіддю про ляльку-мотанку як оберіг наших предків, її історію, духовний зміст, який закладався при її виготовленні, місце в українській культурі. В прадавній українській культурі цей оберіг був втіленням добра,  символом мудрості, берегинею роду та зв’язком між поколіннями, готовий здійснювати заповітні бажання, приносити щастя в дім та захищати його, адже ляльки-мотанки сповнені тепла рук господарів. Традиційно їх розміщували на покуті або прикріпити над дверима, зважаючи, що усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює землю; сорочка-три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний убір-очіпок, стрічка чи хустка-зв’язок із небом. Виявилося, що «крутити» мотанки  в сучасному часі до снаги всім, хто не байдужий до відродження народної творчості, тому що це про наше коріння, про наші звичаї. У кожного в руках лялька-мотанка має одне найзаповітніше бажання – припинення війни в Україні. І кожен учасник вірить, що це бажання обов’язково здійсниться.

Тож три години поспіль, у родинному колі бойчуківців, минули швидко. Кожен учасник майстер-класу залишився задоволений своїм «авторським» виробом, який виготовив власноруч, з великим натхненням до подальшої творчої роботи, збагаченням знань про історію та культуру рідного краю.

День вишиванки сьогодні символізує об’єднання українців, силу традицій народу! Слава Україні! Героям слава!

 

Алла Дяченко,
кандидат педагогічних наук,
декан факультету декоративно-прикладного мистецтва

Марина Юр,
доктор мистецтвознавства,
професор кафедри мистецтвознавства і мистецької освіти