20 травня 2023 року в Центральному будинку художника відбулася презентація книги художниці і науковця Зінаїди Васіної «Еволюція українського вбрання. Сторінки з історії». Це результат 25-річної дослідницької роботи автора над вивченням і збором матеріалів з історії існування українського костюма протягом тисячоліть. Презентоване комплексне дослідження має загальноісторичне значення, адже, на думку вченої, ментальною ознакою української національної культури, нарівні з мовою, є вбрання – універсальне інформаційне джерело дослідження народу.

У рамках презентації книги авторка розповіла про одяг різних історичних періодів, наголосивши на тому, що вбрання населення, яке мешкало на території сучасної України, належить до епохи пізнього палеоліту. Вчена детально розглянула особливості символіки декорування традиційного вбрання, елементи оздоблення та прикрас, які є невід’ємною складовою ансамблю. Доповідь Зінаїди Васіної супроводжував показ версій форм історичних костюмів давнього населення України «Жива історія», який продемонстрували студенти Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, спеціалізації «Арткостюм». Це результат роботи, яка виконувалася студентами в рамках дисципліни «Робота в матеріалі» на 5 курсі після попереднього ознайомлення з теоретичним матеріалом. Керівниками цієї унікальної роботи є викладачі кафедри мистецтва текстилю, вишивки та костюма Галина Забашта й Ольга Мельничук.

Під час презентації Любов Клочко розповіла про особливості тканин, форм, візерунків, прикрас, які використовувалися для створення колекцій, а також ознайомила присутніх із технологією виготовлення головних уборів до ансамблів. Ольга Мельничук окреслила цілі та завдання, які ставилися перед студентами в процесі створення колекції для осмислення конструктивного устрою одягу, оздоблення і технології його виготовлення. Окрім власне колекції, було презентовано проєкти, в яких візуалізувалася ідея певного ансамблю. Зображення на площині втілювалися в об’ємні форми, які ніби оживали.