8 травня 2024 року в Національному музеї літератури України відбулося урочисте відкриття виставки «Воскресіння», яка репрезентує твори Олени Осадчої та студентів сакрального відділення Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука.
В експозиції представлені твори іконопису і фрески, які були виконані в межах навчальних дисциплін другого курсу «Робота в матеріалі» і четвертого курсу «Основи іконографії» на бакалаврському рівні. Більшість робіт було створено протягом 2017–2020 років.
Як зазначив під час відкриття т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв: «Ця виставка є свідченням того, що попри всі виклики та складнощі війни, ми живемо, більше того, ми дозволяємо собі творити, ми дозволяємо собі мріяти. І це означає, що ми віримо й сподіваємось на нашу перемогу. Прекрасно й те, що є педагоги, які можуть передати свої знання та вміння, а головне – бажання творити, своїм студентам».
Окрема тема виставки – подія, що сталася з Академію Бойчука 25 березня 2024 року, коли в одну з будівель навчального корпусу влучила частина російської надзвукової ракети і вщент зруйнувала приміщення, де зберігалися золоті фонди дипломних робіт студентів Академії. До запропонованої експозиції включені фото зруйнованих будівель Академії й інсталяція, створена з фрагментів цегляних стін та арматури. На виставці також представлені понівечені твори сакрального мистецтва.
«Назвали виставку «Воскресіння», бо на наших очах відбулося отаке диво, коли зруйновані, здавалося б, знищені, зранені твори набули нового життя, вони воскресли, вони возродилися. Тому ця виставка «Воскресіння» ще більше набуває такого символічного значення. Так само з руїн, в яких лежить частина України, ми обов’язково відродимо, відбудуємо нашу державу, зробимо її ще кращою», – наголосила Генеральна директорка Національного музею літератури України Галина Сорока.
Центральним експонатом виставки є ікона Архангела, яку було знайдено під завалами та відреставравано.
Для Академії, яка є спадкоємицею творчих і педагогічних засад Михайла Бойчука, важливим є розвиток українського сакрального іконопису. Очолюючи майстерню «Ікони і фрески» в Українській академії мистецтва у період творення української державності 1917–1919 рр. Михайло Бойчук сформував напрям неовізантизму, в якому вбачав національні корені українського мистецтва. Важливим для художника було ґрунтовне вивчення української народної ікони, в якій закарбувався дух часу та національна свідомість.
У виставці взяли участь: Анна Мельникова, Вікторія Глущенко, Ангеліна Шамайло, Ксенія Августинович, Руслана Поступаленко, Анна Старунська, Олександра Регурецька, Анна Прокопенко, Анна Щекало, Альона Герак, Олена Горіла, Інна Ільченко (Блонська).
У рамках відкриття виставки відбувся перформанс «Віа Долороза» від Театру «ШАРЖ».
Виставка «Воскресіння» триватиме до 8 червня 2024 року.