Кафедра рисунка є однією із фундаментальних кафедр Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука.
На кафедрі викладаються дисципліни: «Навчальний рисунок» та «Пластична анатомія».
2002–2013 – кафедру рисунку очолював професор Валентин Сергєєв, з 2014 року – доцент Василь Шпак.
Професорсько-викладацький склад кафедри – відомі художники, члени Національної спілки художників України.
Серед них: заслужений діяч мистецтв України, професор Валентин Сергєєв, народний художник України, дійсний член (академік) НАМ України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Прядка, доцент Василь Шпак, кандидат мистецтвознавства, доцент Ярослав Логінський, старші викладачі: Олексій Базилевич, Михайло Кириченко, Олеся Варкач, Віктор Гаранін, Яна Антонова, Аркадій Трубніков, Олександра Кирилова.
Педагогічний колектив кафедри поєднує педагогічну діяльність з творчістю в галузі візуального мистецтва. Викладачі кафедри беруть активну участь у всеукраїнських та міжнародних виставках, пленерах, мають творчі персональні виставки з публікаціями та каталогами.
Така діяльність сприяє плідній науково-методичній роботі у створенні методичних розробок, монографій, посібників, підручників з навчального рисунка тощо. Так, у 2012 році вийшла друком монографія професора Валентина Сергєєва, у 2013 році посібник «Основи живопису. Акварель» доцента Василя Шпака, у 2020 році посібник з основ академічного рисунка «Рисунок» старшого викладача Михайла Кириченка.
Науково-методична робота викладачів сприяє розвитку вищої освіти, яка потребує постійного пошуку і реалізації ще незвіданих можливостей в методиці викладання основних дисциплін. У художній освіті до таких дисциплін належить, зокрема, рисунок, який є одним із складників практичної підготовки спеціаліста.
«Навчальний рисунок» передбачає вирішення двох завдань:
- Технічного – опанування основ майстерності рисунка різними рисувальними матеріалами.
- Художнього – розвитку індивідуального почерку (начерки, короткотермінові рисунки, створені у різних техніках та рисувальних матеріалах, що сприяють формуванню в рисувальника композиційно цільного бачення).
«Пластична анатомія» – це навчальний предмет, який надає студентам знання про внутрішню будову людського тіла, що визначає його зовнішній вигляд. Старший викладач кафедри Аркадій Трубніков створив унікальний кабінет пластичної анатомії з експозицією найкращих анатомічних рисунків старих майстрів, гіпсових моделей, анатомічних муляжів, що сприяє студентам в опануванні навчального матеріалу.
Для поліпшення рівня підготовки майбутніх фахівців упродовж навчального року кафедрою проводиться «вечірній рисунок» для широкого кола студентів під керівництвом старших викладачів Віктора Гараніна та Михайла Кириченка, де відпрацьовуються прийоми швидкого, емоційного рисунка, начерку різноманітними рисувальними матеріалами.
Методика викладання на кафедрі ґрунтується на кращих традиціях навчального рисунка українських та європейських шкіл, а також на здобутках світового мистецтва загалом, з урахуванням вимог часу. Головним завданням навчальної дисципліни є вивчення студентами теоретичних законів побудови тривимірного зображення на площині та одержання ними практичних навичок у створенні об’ємного зображення засобами лінії, штриха, світлотіні відповідно до пропорційних та тональних відношень. Формуючи різнобічні мистецькі компетенції майбутніх фахівців, кафедра рисунка бере до уваги всесвітньо відомі мистецькі школи України ХХ століття, такі як школа Георгія Нарбута, школа Михайла Бойчука, школа Федора Кричевського.
Рисунки минулого є не тільки історичною і естетичною цінністю – вони є зразками графічної культури, що не втрачають своєї актуальності з часом, допомагаючи зрозуміти роль графіки у творчому і виробничому процесах, знайти її специфічні функціональні можливості у створенні мистецького твору та естетичних виробів дизайну та декоративно-прикладного мистецтва, здійснених засобами проектування.
Кафедра рисунка дбає про зростання професійного та творчого рівня студентів Академії, влаштовуючи виставки, конкурси, інші мистецькі заходи.
Так, традиційно здійснюються групові виставки творчих робіт викладачів Академії, їх персональні виставки та методичні виставки академічних робіт студентів. Існує постійно діюча методична експозиція для підготовчих курсів з рисунка та живопису, яка суттєво сприяє в навчанні абітурієнтам та студентам першого курсу.
Твори образотворчого мистецтва, зокрема рисунка, невимушено тактовно вводять людей у чудовий світ краси, пробуджують мислення та фантазію, творчі здібності, запрошують молодь до творчості, фахового професіоналізму в галузі дизайну та декоративно-прикладного мистецтва.
Саме це є основним змістом діяльності кафедри рисунка.
Завідувач кафедри рисунка
доцент В. Шпак