15 листопада 2023 р. в галереї Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука відбулося відкриття персональної виставки «Victory» відомої української художниці, заслуженого художника України (2019), завідувачки кафедри монументального і станкового живопису Катерини Косьяненко.

Художниця працює в різних галузях мистецтва, зокрема в станковому малярстві, іконописі, театрі, кіно. Катерина Косьяненко у 1996 р. закінчила Республіканську художню школу ім. Т. Шевченка (нині – Київський державний художній ліцей ім. Т. Шевченка), у 2002 р. – театрально-декораційне відділення Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, хоча спочатку два роки навчалася на кафедрі реставрації творів мистецтва. На театрально-декораційному відділенні Катерина навчалася у майстерні видатного сценографа Данила Лідера. У 2005 р. закінчила асистентуру-стажування НАОМА в майстерні живопису народного художника України, професора Василя Гуріна. Стажування проходила у Парижі (Cite Internationale Des arts), а також у Краківській академії образотворчого мистецтва ім. Яна Матейка. Катерина є автором 35 персональних виставок. У 2002 р. вона вже стала членом Національної спілки України.

Із 2003–2005 рр. художниця долучилася до проєкту створення іконостаса церкви Благовіщення Богородиці при Києво-Могилянській академії. Іконостасні ікони Катерини вирізняються високою технічною майстерністю. Вона виконала їх у стилі київського бароко, використовуючи складну техніку наливного левкасу та метод об’ємного моделювання ликів. Звичайно іконопис позначився на художньо-образному стилі, який Катерина застосовує у живописних полотнах. Чимало робіт візуально нагадують впізнавані іконографічні сюжети, адже художниця переосмислює сталі сакральні мотиви. На деяких полотнах лики нагадують святих із підокладних ікон. Художниця ніби говорить нам про те, що ці святі є посеред нас. Є полотна, в яких авторка застосовує техніку зішкрябування фарби, і цей ефект асоціюється з графіті Софії Київської. Деякі полотна нагадують фрескові розписи доби Ренесансу, зокрема твори Фра Анжеліко, Джотто, Дуччо.

Живопис Катерини інтелектуальний і потребує певного знання від глядача. Полотна, представлені на цій виставці, присвячені майбутній перемозі України, у війні, розпочатій росією. І хоча авторка у цих творах говорить про війну, проте йдеться радше про надію та сподівання на перемогу.

Ректорка КДАДПМД ім. М. Бойчука
Олена Осадча