Кафедра мистецтва текстилю, вишивки та костюма була створена у 2000 р. у структурі факультету декоративно-прикладного мистецтва Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва ім. Михайла Бойчука. Тоді ж була започаткована нова спеціалізація моделювання костюма.
У 2000–2002-х роках кафедру очолювала відома художниця, майстер української художньої вишивки Ельвіна Талащенко, яка започаткувала спеціалізацію художньої вишивки ще 1989 р. в Київському художньо-промисловому технікумі.
Із 2002 до 2008 р. кафедру очолювала конструктор одягу, кандидат технічних наук Інна Бірілло, з 2008 до травня 2015 р. – народний художник України, дійсний член Академії архітектури України, лауреат премії імені Катерини Білокур, кандидат мистецтвознавства, професор Людмила Жоголь. Мисткиня організувала 39 персональних виставок, стала засновницею київського флорального гобелена, її творчі роботи прикрашають інтер’єри багатьох готелів, громадських споруд Києва та інших міст України.
Кафедра готує фахівців за трьома спеціалізаціями:
Випускова кафедра мистецтва текстилю, вишивки та костюма має давні освітянські традиції в галузі художнього текстилю. Упродовж багатьох років студентам спеціалізації «Художній текстиль» глибокі знання з теорії ткацьких переплетень передавав учень Сергія Колоса, народний художник України Сергій Нечипоренко. Підсумком його творчого та педагогічного досвіду став вихід ряду навчальних посібників, ілюстрованих альбомів зі зразками традиційного народного художнього текстилю. Це «Декоративні тканини та килими України» (2005), «Українська вишивка» (2007), «Український килим» (2007), «Мої Берегині» (2007), «Вибійка в Україні» (2010). Фактично С. Нечипоренко створив в стінах інституту Київську школу художнього текстилю.
Задекларовані ним та впроваджені у навчальні програми кафедри засадничі принципи базуються на вивченні традиційного народного текстилю, побудови іконографічних композиційних схем, ткацьких переплетень з наступним осмисленням здобутої інформації і використання її у своїх творчих розробках. При цьому мова не йде про бездумне копіювання старих зразків а їх інтерпретацію з урахуванням сучасних естетичних вимог.
Кандидат мистецтвознавства Андріяшко В.Д., маючи практику у текстильній промисловості, експериментуючи у різних техніках декорування тканин, спрямовує студентів на розробку різноманітних тем при виконанні навчальних завдань. Педагог вперше впровадив в освітній процес при вивченні предмету «Основи теорії ткацьких переплетень» та «Будова тканини» комп’ютерні програми WeaveDesing, Pixeloom та Fiberworks Bronze, які дають можливість проектувати складні переплетення, що в майбутньому знадобиться у роботі при створенні композицій тканин. Віртуозно володіючи технікою валяння, передає знання і знайомить студентів з тонкощами цієї техніки. На старших курсах працює над розробкою комплексного оформлення житлових і громадських інтер’єрів текстильними виробами.
Кухар Ю.Д. вдосконалює знання студентів з основ композиції, формотворення, проектування плахтових, поперечно-смугастих тканин, геометричних килимів, композицій для перебірного ткацтва. Ним теоретично опрацьовано і впроваджено у навчально-виробничий процес ниченицю з умовною назвою «Універсальна», що дає можливість втричі зменшити час заправки ткацьких верстатів для виготовлення поперечно-смугастих і плахтових декоративних художніх тканин. При виконанні курсових робіт педагог знайомить студентів з оригінальною заправкою під назвою «Борисівка».
Заслужений художник України Базак М.І. націлює студентів на розробку нових тем і сюжетів та пошук інноваційних композиційних рішень у створенні гобеленів. Займаючись гобеленом, живописом та графікою з 1976 року, у текстильних композиціях і гобеленах тяжіє до оригінальних прийомів виконання. Крім техніки традиційного гобелена, часто звертається до ткання в рамах і ширм, які у виконанні мисткині стають самостійними просторовими текстильними композиціями й органічно вписуються в сучасний інтер’єр.
На кафедрі впроваджено дисципліни: «Фахові технології» – засвоєння технік: холодний та гарячий батик, розпис на тканині, вибійка, фотофільмдрук, а також «Історія мистецтва за фахом». Ці предмети упродовж багатьох років викладає заслужений діяч мистецтв України Майданець-Баргилевич О.Л., відома своїми творами, які позначені філософським поглядом, глибинним осмисленням народних традицій, власним мистецьким стилем з природним відчуттям кольору та пластичної лінії.
Студенти та викладачі спеціалізації «Художній текстиль» постійно беруть участь у Всеукраїнських виставках, конкурсах, представляючи твори, присвячені історичним подіям в Україні, видатним постатям, сучасному осмисленню буття у різних текстильних техніках – ткацтві, килимарстві, гобелені, малярстві на тканині. Дипломні роботи студентів спеціалізації «Художній текстиль» високо оцінюються Екзаменаційною комісією і знаходять схвальні відгуки у відвідувачів виставок, де вони експонуються.
Спеціалізація «Художня вишивка та моделювання костюма» передбачає підготовку художників декоративно-прикладного мистецтва, яка базується на вивченні композиційних прийомів, символіки української народної вишивки та етнічного одягу різних регіонів з подальшим використанням їх у сучасних творчих розробках художніх виробів. Студенти вивчають різні техніки вишивки, що побутували на території України, і власноруч ці зразки вишивають, набуваючи таким чином практичних навичок. Вони здатні створювати декоративні панно, вишиті рушники, сорочки, моделі одягу з використанням старовинних технік. У дипломних роботах випускники демонструють вишукане відчуття ритму в побудові орнаменту, гармонію кольорових поєднань, інтерпретацію народних мотивів у сучасних творах.
Вагому роль у відродженні та становленні художньої вишивки відіграли провідні спеціалісти – Ельвіра Талащенко, Олена Феоклістова, Валентина Костюкова та Лідія Авдєєва, які ставили за мету збереження національних традицій, етнографічних особливостей та високого рівня фахової культури. Багато їхніх учнів стали провідними фахівцями в художній промисловості та художніх промислах. Професорсько-викладацький склад кафедри спеціалізації «Художня вишивка та моделювання костюма» поповнили випускники Київського художньо-промислового технікуму, талановиті художники за фахом – Ірина Жураковська та Вікторія Погорецька, а також майстер виробничого навчання Ніна Ковера.
Нині на спеціалізації працюють викладачі-фахівці з вишивки – Олена Феоклістова, кандидат мистецтвознавства Валентина Костюкова, Ірина Жураковська, Вікторія Погорецька та майстер-лаборант Ніна Ковера. Вони продовжують навчати студентів народних традицій вишивального мистецтва, їх сучасному трактуванню й утвердженню новітніх розробок в сьогоденні. Студенти цих педагогів беруть участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах та виставках.
Підготовка фахівців на спеціалізації «Художнє моделювання костюма» проводиться за трьома спрямуваннями: авторського, експериментального вбрання різного функціонального призначення (від fashion до концептуального); сценічного костюма широкого спектра його функціонування (концертна діяльність, театр, кіно, телебачення, обрядові та видовищні дійства) та реконструкції історичних форм костюма для потреб музеїв, виставкової діяльності та реставрації.
Студенти вивчають конструювання та технологічні прийоми виготовлення костюма і практично застосовують здобуті знання у власноруч виготовлених самобутніх моделях.
В основу концепції розвитку спеціалізації «Художнє моделювання костюма» (розробники: Г. В. Забашта, Н. М. Дяченко-Забашта, В. О. Васильєва (Мусієнко)) був покладений бойчуківський принцип формування митця, а саме: підготовка та виховання творчої особистості художника-професіонала у галузі мистецтва костюма на засадах синтезу знань національної культури, світового мистецького досвіду та духовно-естетичних потреб сучасного українського суспільства. За вісімнадцять років існування спеціалізації викладачами кафедри напрацьовано значний методичний і практичний досвід роботи, розроблено авторські освітні програми, спрямовані на формування спеціаліста в означеній царині фахових знань і умінь. Цьому сприяє, окрім базових мистецьких практик, освоєння студентами профільних технологій, пов’язаних з декоруванням та створенням текстильних фактур матеріалів (розпис тканин, ручного ткацтва, валяння, вишивки, клаптикового шитва та ін.) і з формотворчими процесами створення вбрання (моделювання методом наколки, проектування аксесуарів, технологічні основи художньої обробки шкіри).
Творчі здібності студенти втілюють у проектах і в авторських виробах при створенні мистецької ляльки під керівництвом досвідченого педагога, доцента Н. М. Дяченко-Забашти (курс «Поглиблена вузька спеціалізація»).
Поряд з апробованими програмами і методами класичної фахової підготовки запроваджені й унікальні авторські програми з профільних дисциплін. Так, на старших курсах студенти вивчають особливості проектування сценічних форм костюма. Зокрема, авторський курс програми «Проектування сценічного концертного костюма» дисципліни «Композиція» (доцент Г. В. Забашта) дозволяє осягнути специфіку творення сценічного концертного образу артистів різноманітних мистецьких жанрів: вокального, інструментального, хореографічного, розмовного та ін., різними художніми засобами та творчими методами.
Підвищений інтерес у світі до вивчення і відтворення історичних форм костюма та побуту різних часів і народів актуалізував впровадження спеціальної дисципліни «Методика реконструкцій історичних форм костюма», автором якої була науковий співробітник Музею історичних коштовностей України Л. С. Клочко. Здобуті під час освітнього процесу знання з цього предмета дають можливість студентам відтворювати у матеріалі зразки історичного та традиційного костюмів різними реконструкторськими методами, а також поглибити і розширити свій потенційний творчо-науковий діапазон у виборі тем бакалаврських і магістерських кваліфікаційних робіт. Процес втілення історико-реконструкторських, курсових та дипломних проектів відбувається на базі навчально-виробничої майстерні Академії під час занять із дисципліни «Робота в матеріалі» та у період навчально-технологічної практики (старші викладачі О. М. Мельничук, О. В. Наріжна та майстер виробничого навчання О. М. Бусленко). Вмінню донести свої творчі задуми та ідеї професійною костюмографічною мовою до глядача, замовника навчають на заняттях курсу «Проектна графіка» (доцент В. О. Васильєва). Курс фахових теоретичних дисциплін цікаво і самобутньо подає кандидат мистецтвознавства, професор М. Т. Мельник.
Методики та програми фахових дисциплін спрямовані на розвиток креативного мислення, самобутності студента та його практичного професійного вміння оперувати образотворчими засобами при втіленні власних задумів у матеріалі.
Нині спеціалізація «Художнє моделювання костюма» об’єднала кваліфікованих і відданих своїй справі художників-педагогів, практиків і науковців: Дяченко-Забашту Н. М., Забашту Г. В., Васильєву В. О. (Мусієнко), Мельничук О. М., Наріжну О. В., кандидата мистецтвознавства, доцента Мельника М. Т. та майстра виробничого навчання Бусленко О. М.