Кафедра веде свій родовід ще з експериментальних майстерень, заснованих у 1936 році, – як кафедра художніх виробів з кераміки. З 2014 року було створено кафедру художньої кераміки, дерева, скульптури і металу шляхом об’єднання двох випускових кафедр (кафедри художніх виробів з кераміки та скульптури й кафедри художніх виробів з дерева та металу).
На кафедрі працювали видатні митці України, зокрема заслужений художник України Грудзинська О. А. (автор оформлення станції київського метрополітену «Хрещатик»), заслужений художник України Федько В. П., кандидат технічних наук та академік Гармаш Є. П.
Кафедра знаходиться у безперервному розвитку. Велика увага приділяється творчому, педагогічному, науковому, зростанню викладачів кафедри. В своїй роботі вони використовують особистісний підхід до навчання студенті, який дозволяє враховувати нахили, обдарованості, психологічні особливості кожного студента та формувати майбутнього митця з індивідуальними, своєрідними рисами в творчості. У складі кафедри 14 викладачів.
В даний час, кафедра ХКДСМ є випусковою і готує фахівців за трьома спеціалізаціями, найбільш спорідненими за змістом підготовки:
- художня кераміка;
- художнє дерево і декоративна скульптура;
- художній метал.
Викладацький склад кафедри, який забезпечує освітній процес, це провідні художники, члени Національної спілки художників України, заслужені і народні художники, заслужені діячі мистецтв України, кандидати наук. Серед них народний художник України, лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка, професор Петро Петрович Печерний; народний художник України, професор Микола Ілліч Білик, кандидат мистецтвознавства член НСХ України Володимир Вікторович Хижинський, заслужений майстер народної творчості України Леонід Іванович Нагірняк, Наталія Іванівна Черниченко-Лампека – продовжувач славної династії відомих петриківських художниць (матір і рідна тітка Наталки – сестри Віра та Ганна Павленки). Андрій Вікторович Кулигін, нагороджений почесним знаком Меморіального фонду Карла Фаберже – Малим орденом Михайла Перхіна – за видатні заслуги в розвитку Українського ювелірного мистецтва. Такий орден має ще один викладач нашої кафедри – талановитий художник Ілля Поп’юк.
На сьогодні, кафедра за спеціалізацією «Художня кераміка» готує художників-керамістів, фахівців з оформлення інтер'єрів та екстер'єрів, садово-паркової пластики, дизайну керамічних побутових виробів, створення декоративної пластики та оригінальної сувенірно-подарункової продукції, художньо-декоративного розпису.
Під час занять вони оволодівають стародавніми керамічними техніками на основі гончарства, ліплення, різноманітних технологій розпису, а також сучасними методами, технологіями, створення художніх керамічних творів.
Спеціалізація «Художнє дерево і декоративна скульптура» проводить підготовку фахівців, які можуть професійно здійснювати проектування та виготовлення дизайнерських творів з деревини: меблі, посуд, малі архітектурні форми для інтер’єру та екстер’єру, іграшки, прикраси, сувенірну продукцію; створювати вироби декоративно-прикдадного мистецтва традиційних та сучасних форм і декору, проектувати і виготовляти декоративну скульптуру з деревини, металу, каменю, керамічної маси та інших матеріалів для різних середовищ.
Студенти оволодівають сучасними та давніми техніками і технологіями обробки деревини при створенні мистецьких творів.
У випускників цієї спеціалізації є можливість застосовувати отримані знання у промисловій, освітній та художній сферах діяльності.
Починаючи з 2010 року, кафедра за спеціалізацією «Художній метал» готує фахівців за програмами «Ювелірне мистецтво» та «Художнє оздоблення зброї».
Студенти вивчають ковальську, ювелірну справу, оздоблення зброї, вчаться створювати високохудожні твори сакрального мистецтва.
Зокрема, вони оволодівають сучасними технологіями художнього металу: металопластики, карбування, литва, ковальства; навчаються дизайну та виготовленню ювелірних виробів за мотивами українського народного мистецтва і з урахуванням перспективних світових тенденцій, сувенірно-подарункового асортименту: герби, значки, комплекти сувенірного посуду, ювілейні кубки, подарунково-нагородна зброя; опановують техніки та технології проектування і оздоблення декоративною металевою пластикою та малими архітектурними формами інтер’єрів та екстер’єрів, виготовлення об’ємної скульптури.
Матеріально-технічне забезпечення кафедри художньої кераміки, дерева, скульптури та металу складає 15 майстерень для формування професійно-практичних умінь і навичок майбутніх художників.
Студенти кафедри постійно беруть участь в різного рівня, конкурсах, симпозіумах та фестивалях. З 2011 року вихованці кафедри постійно перемагають у найпрестижніших конкурсах, серед яких «Ювелір Експо Україна».
Випускники поповнюють ряди сучасних знаних художників України. Вони є учасниками всеукраїнських та міжнародних мистецьких виставок, відточують свою майстерність та здобувають нагороди.
Всі випускники кафедри затребувані на ринку праці, успішно продовжують творчу діяльність за фахом та щороку, за останнє десятиліття, поповнюють склад Національної спілки художників України. Частина випускників створили власні підприємства, пов’язані із розробкою і створенням дизайнерських об’єктів для інтер’єру і екстер’єру, ландшафтного дизайну та виробів декоративно-прикладного мистецтва. Випускники останніх років працюють не лише в Україні, але й у США, Канаді, Аргентині, Норвегії та інших країнах.