Кафедра живопису є однією із фундаментальних кафедр Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука
З 2002 р кафедру живопису очолює О. В. Полтавець-Гуйда, художник-живописець, заслужений художник України. В склад кафедри входять відомі художники, члени Національної Спілки художників України, більшість з яких внесли вагомий внесок в розвиток візуального мистецтва нашої держави. Вони поєднують активну мистецьку діяльність з невтомною працею на педагогічній ниві, займаються науково-методичною роботою. Викладачі кафедри беруть активну участь у всеукраїнських, міжнародних виставках, пленерах і симпозіумах з живопису, мають творчі персональні виставки. В їх доробку є творчі монографії, буклети, каталоги та інші публікації.
Навчальні програми кафедри включають навчальну дисципліну «Академічний живопис», і навчальну дисципліну «Декоративна інтерпретація академічних завдань».
Викладання на кафедрі живопису ґрунтується як на основі досягнень української школи академічного живопису, так і на здобутках українського авангарду. Метою викладання навчальної дисципліни є розвиток художніх здібностей , відчуття кольору, кольорової гами, оволодіння основами живопису, формування та закріплення теоретичних знань та практичних навичок. Також, важливе засвоєння живописних прийомів за допомогою кольору, тонових контрастів і нюансів, вирішення складних просторових і колористичних завдань в процесі роботи з основними живописними техніками. Живопис — дисципліна, що допомагає майбутнім спеціалістам набути необхідних знань і практичних навичок в образному відтворенні навколишнього світу, на основі яких вони можуть оволодіти обраною спеціальністю, стати художником-професіоналом, формує загальну художню культуру і грамотність.
Об’єднуючи традиції класичного живопису та здобутки майстрів сучасного живопису, виконуються завдання навчальної дисципліни «Декоративна інтерпретація академічних завдань з живопису». Навчальна дисципліна «Декоративна інтерпретація академічних завдань з живопису» допомагає у розвитку художнього мислення, розвиває образне бачення, асоціативну пам’ять, художню уяву та розвиває художній смак. Ці завдання допомагають студентам по-новому, творчо подати знайомий об'єкт в авторському трактуванні, яке визначається художнім задумом та індивідуальністю автора. Завдання з інтерпретації є своєрідним містком між академічним живописом та роботою на обраних студентами спеціалізаціях. Декоративна інтерпретація надає широкий спектр можливостей для оволодіння аналітичним формотворенням, яке необхідне у всіх галузях, що вивчаються на факультетах декоративно-прикладного мистецтва і дизайну.
З 2019 року кафедра живопису впровадила, для вивчення студентами, навчальну дисципліну «Станковий живопис». На теренах навчальної дисципліни «Станковий живопис», кафедра живопису стає випусковою.
Кафедра живопису піклується про підтримання професійного і творчого рівня академії , проводить виставки, конкурси, інші мистецькі заходи. Так, традиційною є всеінститутська виставка-конкурс «Літо — творча пора».
Переможців відзначають у трьох номінаціях — «Живопис», «Графіка», «Вдале стильове рішення». Також відбувається проведення конкурсу з живопису у номінціях: «Портрет», «Пейзаж». На кафедрі проводяться методолгічні та персональні виставки викладачів. В процесі викладання використовується методологічний фонд кафедри, що складається з кращих робіт студентів I-V курсів. Наявність фонду засвідчує про здобутки вітчизняної школи живопису, талант і працьовитість студентів ВНЗ, вправність і професіоналізм педагогічного колективу.
Працюючи у різних техніках живопису студенти опановують навчальні дисципліни кафедри живопису для факультетів декоративно-прикладного мистецтва і дизайну. Ці дисципліни допомагають майбутнім митцям набути необхідних знань і практичних навичок в образному відтворенні навколишнього світу, на основі яких вони можуть оволодіти обраною спеціальністю, стати художником-професіоналом.
Мистецтво є найдієвішим засобом естетичного виховання. Воно несе і розвиває почуття прекрасного, збагачує емоційну та чуттєву сферу людини.
Саме це є основним змістом навчального курсу живописної грамоти.
Саме тому досвідчене опанування дисциплінами кафедри живопису є важливою складовою у системі підготовки висококваліфікованих фахівців декоративно-прикладного мистецтва та дизайнерів.