Психологічні рекомендації для подолання важких життєвих обставин
1) Окреслення та визнання ситуації, яка склалася. Якщо ви ловите себе на думці, що не маєте права жалітися, що іншим ще гірше, то памʼятайте, що єдина людина яка у вас завжди буде - це ви самі. Некоректно порівнювати себе і свої обставини з іншими, тому що, наприклад, субʼєктивно завжди у когось ситуація зі сторони може виглядати гірше, але як зі своєю ситуацією справляється людина - це завжди індивідуально, і з однаковими ситуаціями хтось може справлятися більш успішно та менш успішно, про що напевне ви ніколи не можете знати, тому єдиний можливий показник, що ви не справляєтеся - це ваше власне відчуття рівня якості вашого життя, і якщо ви відчуваєте себе у кризі, значить вона є.
2) Трохи зворотня ситуація щодо визнання поточної реальності. Якщо раніше ви, наприклад, мали певний статус у суспільстві, чи статок або ресурси (а ресурсом може бути і наявність друзів), а тепер ви лишилися без чогось одного, чи без будь-чого, то таке положення може бути складно визнати одразу через істотну різницю вашого положення тоді і зараз. Визнання поточної реальності є важливим, адже без цього неможливо планувати наступні дії для поліпшення цієї реальності. Вашу актуальну реальність необовʼязково приймати, можна і цілком справедливо обурюватися їй та водночас визнавати її, але не заперечувати. Саме лише визнання актуальної ситуації не є вироком і не буде означати, що так буде завжди. А якщо ви будете ділитися своїми поточними складнощами, то цим будете надавати можливість іншим людям допомогти вам, без цього вони просто не будуть знати, що у ви знаходитеся у скрутній ситуації, і не зможуть вам допомогти, навіть якби хотіли.
3) Вирішивши поліпшити власні життєві обставини, важливо розпочати з розуміння на що ви в принципі здатні вплинути, а на що ні, і щодо останнього максимально відходити від фантазій вплинути на те, на що ви не можете вплинути, коли ваші ресурси є обмеженими, потрібно зосереджуватися на досяжних цілях. Завжди починайте з чогось малого та робіть маленькі кроки у вирішенні завдань, так ви зможете стало просуватися далі, ніж якщо будете намагатися осягнути неосяжне.
4) Зверніть увагу на власне фізичне здоровʼя. Воно є одною з найголовніших ваших опор і має бути вашим пріоритетом. Це передусім стосується вашого раціону, базової гігієни та якості сна.
5) Звертатися по допомогу не соромно. Насправді небезпечніше лишатися у ситуації "я сама" або "я сам". Якщо ви не бажаєте лишатися у боргу - перевірте вашу реальність. Можливо, наслідки перебування у боргу будуть не настільки критичними на відміну від ситуації, коли ви візмете у борг. Ви скористаєтесь допомогою зараз, щоб поліпшити свій стан, і в майбутньому повернете борг і за бажанням ще віддячите віддячите, або повернете послугу чи допомогу, можете накинути стільки відсотків, скільки вам захочеться, - цього вам ніхто не заборонить зробити.
6) При будь-якому розвитку подій важливо лишатися критичними. Коли вам пропонують легкі рішення, наприклад, мікрозайми чи швидкий чорний заробіток, якщо у вашому актуальному психологічному стані вам важко приймати зважені рішення, тоді просто не поспішайте. Багато шахрайських схем розраховано саме на створення передусім відчуття дефіциту часу. Зверніться за допомогою, нехай ваша довірена людина зважить для вас плюси та мінуси, або зверніться за консультацією, щоб зібрати більше інформації для власного зваженого рішення. Довіреною людиною при цьому можуть виступати як ваші близькі та гарні знайомі, так і, наприклад, консультанти вашого банку, ваша сімейна лікарка чи ваш дільничний.
7) Маючи нагоду проявити власні інтенсивні емоційні переживання - зробіть це. Це може відбутися як наодинці, так і у присутності людини, яка готова підтримати. Будь-яка з подібних можливостей допоможе полегшити емоційне напруження.
8) Використовуйте те, що допомагає саме вам. Можливо у вас є невеличкий ритуал для гарного настрою зранку, чи ви змайстрували собі оберіг, який надає вам впевненності, придумали собі власну мантру чи молитву, яка заспокоює. Використовуйте це і не забувайте тішити себе на цьому шляху, будь яка дрібниця для цього підійде, тільки робіть це усвідомленно, дійсно дозволяючи собі це, розуміючи що ви це робите, щоб відновити власні сили для руху далі.
9) Якщо ви зрозуміли, що знаходитеся зараз у важких життєвих обставинах, то уникайте вживання алкоголю та психоактивних речовин. Коли ваша життєва ситуація не є стабільною, то існує дуже великий ризик розвитку передусім психологічної залежності. Зміна стану свідомості через вживання буде в таких умовах тільки погіршувати ваш психологічний стан
10) Для отримання безкоштовної психологічної допомоги зараз існує багато ресурсів, починаючи від телефонів довіри (наприклад, Київський міський телефон довіри й протидії насильству 15-00 або
(044)-272-15-00, цілодобово) та закінчуючи мобільними застосунками.