ПРІОРІТЕТНІ НАПРЯМИ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ

Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука

 

Фундаментальні наукові теми академії:
  •  "Візуальне мистецтво в контексті ціннісних вимірів культури" (Державний реєстраційний номер: 0123U104444 від 02-11-2023) науковий керівник Юр Марина Володимирівна (д. мист., с.н.с.).
  •  «Актуальні проблеми дизайну і ергономіки» (Державний реєстраційний номер: 0123U104446 від 02-11-2023) науковий керівник Ковальов Юрій Миколайович (д.т.н., професор).

 

Науково-дослідні теми, що продовжуються:

  • НДР «Проблеми і перспективи розвитку сучасного монументально-декоративного і сакрального мистецтва України». Науковий керівник: кандидат мистецтвознавства, доцент О.А. Осадча.

Мета: дослідження розвитку української  сучасної  ікони  у  контексті різних іконографічних стилів з урахуванням ієротопії для практичного застосування студентами і викладачами профільних вузів

Потенційні споживачі НДР та сфера  її застосування: методики, які очікуються у процесі виконання НДПКР, зорієнтовані на викладачів, студентів, науковців, художників та можуть бути використані при розробках навчальних програм із сакрального мистецтва для мистецьких і богословських вищих навчальних закладів, при підготовці лекцій з історії українського мистецтва та історії декоративно-прикладного мистецтва України, при підготовці спеціалізованих курсів та семінарів.

Соціально-економічна доцільність виконання НДР: вивчення іконографічних і стилістичних аспектів сакрального мистецтва України ХХ – початку ХХІ ст. з урахуванням наукового методу ієротопії та розробка навчально-методичних рекомендацій щодо технологічних особливостей сучасного вітчизняного іконопису дасть змогу вдосконалити  науково- методичне забезпечення навчального процесу мистецьких вищих навчальних закладів.

  • НДР «Традиції українського декоративно-прикладного мистецтва в контексті розвитку сучасних напрямів у мистецтві». Науковий керівник: народний художник України, професор М. І. Білик.

Мета дослідження: дослідити стилістичні, технологічні та художні особливості українського декоративно-прикладного мистецтва та їх вплив на сучасні мистецькі явища.

  • НДР «Формування і розвиток школи художнього текстилю, вишивки і моделювання костюма в КДАДПМД ім. М. Бойчука». Науковий керівник: кандидат мистецтвознавства, доцент О.Л. Майданець-Баргилевич.

Мета дослідження: формувати компетентності з етнодизайну художнього текстилю, вишивки, моделювання костюма у майбутніх художників декоративно-прикладного  мистецтва.

  • НДР «Теоретичні і методичні засади формування професійної компетентності з етнодизайну у студентів закладів вищої  мистецької освіти» (державний реєстраційний номер РК № 0119U001091). Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор В. П. Тименко.

Мета: обгрунтувати, розробити й апробувати методичну систему формування професійної компетентності з етнодизайну у майбутніх дизайнерів і художників декоративно-прикладного мистецтва. Завдання: вирішення проблеми обґрунтування етнодизайну як перехідного виду проектної творчості між декоративно-прикладним мистецтвом та національним дизайном, що зберігає власне етнічні особливості і має потенційні можливості для економічного, екологічного і етнокультурного розвитку  історико- етнографічних регіонів України: Середнього Придніпров’я, Слобожанщини (Слобідщини), Причорномор’я, Українського Полісся, Західного (Південно- західного), Волині, Поділля, Опілля і Покуття у Прикарпатті, Української Буковини, Гуцульщини, Бойківщини, Лемківщини та вимагає формування професійної компетентності з етнодизайну у студентів закладів вищої освіти мистецького профілю.

  • НДР «Теорія і практика формування фахової компетентності з дизайну у студентів вищих мистецьких навчальних закладів» (державний реєстраційний номер РК 0116U008692. Науковий  керівник:  доктор педагогічних наук, доцент С. В. Чирчик.

Мета дослідження: теоретичні і практичні засади формування фахової компетентності майбутніх бакалаврів з дизайну; обґрунтування та розробка методологічних засад професійної підготовки майбутніх дизайнерів у вищих мистецьких навчальних закладах України з урахуванням євроінтеграційних фахових орієнтирів.

  • НДР «Культурно-естетичні тенденції розвитку сучасного інтровертного дизайну». Науковий керівник: кандидат архітектури, професор Т.В. Малік.

Мета дослідження: формувати компетентність з інтровертного дизайну у майбутніх дизайнерів, дослідників.

  • НДР «Системний аналіз, моделювання і оптимізація промислових виробів». Науковий керівник: доктор технічних наук, професор Ю. М. Ковальов.

Мета дослідження: розробка методів моделювання і аналізу складних емерджентних систем; розробка методів багатокритеріальної  оптимізації складних систем з неоднорідними і неформалізуємими параметрами і критеріями оптимізації; розробка методів експертного оцінювання обробки результатів для складних систем; розробка методів моделювання і макетування промислових виробів; психологічні і етнографічні аспекти дизайну; педагогічні проблеми підготовки дизайнерів.

  • НДР «Традиційна українська культура і мистецтво в сучасному графічному дизайні». Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент О.Г. Босий.

Мета дослідження: формувати компетентність з української графіки у майбутніх дизайнерів; популяризація української культури і мистецтва у сфері поліграфії: каталоги збірок українських музеїв, календарі традиційної обрядовості; дитячі книги (фольклор, казки, абетки і шрифти тощо); українські плакати  (соціокультурні  та  театральні);  розробка  фірмових  стилей  музеїв  та підприємств України; репринти та видання, інтролігація рідкісних книг з теми дослідження; дослідження історії української орнаментики і шрифтів для застосування у сфері дизайну; дослідження життя і творчості українських графіків (кінець ХІХ-ХХ ст.).